
Ja vecākiem ar maziem bērniem ir pieejams plašāks atbalsta veidu klāsts no darba devējiem, valsts vai pašvaldības, tad tajās ģimenēs, kurās ir vecs vai aprūpējams cilvēks, pieejamais atbalsts ir mazāks. Bieži rūpes par tuvinieku, kurš ir saslimis un nespēj pats ar sevi tikt galā, jāuzņemas pēkšņi. Cilvēkiem nav arī zināšanu, kā šādu situāciju risināt. Tāpēc turpmāk aplūkoti vairāki reāli piemēri, kā ģimenes tikušas galā ar šīm situācijām. Visi cilvēku vārdi rakstā ir mainīti.
Varbūt kāda no viņu izmantotajām praksēm der arī tev.
Ilgstoša rehabilitācija
Laikā, kamēr pēc operācijas atguvās trīs bērnu mamma Aija, tēvam bija ļoti svarīgi saglabāt savu darbu, jo pēkšņi viņš bija kļuvis par vienīgo ģimenes apgādātāju. Pēc operācijas sievai bija vajadzīga ilgstoša rehabilitācija, un viņa nevarēja atrasties viena.
Lai darbu ar ģimeni apvienotu, tika aktīvi izmantotas dažādas apkārtējo cilvēku piedāvātās atbalsta iespējas, domājot, kā situāciju risināt:
- Citi ģimenes locekļi (māsa, mamma, arī draugi) iespēju robežās pavadīja laiku ar slimnieci. Katru nedēļu tika apzinātas ģimenes locekļu iespējas un sastādīts grafiks, kurā katrs no ģimenes locekļiem pavadīs laiku ar sievieti.
- Dienās, kad neviens no ģimenes locekļiem nevarēja, tika piesaistīts cilvēks, kuram ģimene maksāja par sniegto atbalstu.
- Darbavieta apmaksāja sievietei fizioterapeitu, kas ļāva atgūt spēju kustēties.
- Kolēģi katru dienu vienojās, kurš var iziet pastaigāties ar sievieti, līdz viņa atguva spēju atrasties ārā patstāvīgi.
- Pašvaldība piešķīra pabalstu rehabilitācijai.
- Vecākie bērni, kas jau bija patstāvīgi, aktīvi iesaistījās jaunākās māsas pieskatīšanā.
- Visi kopā centās nezaudēt dzīvesprieku un cerību, ka sieviete atgūsies, un ar pateicību pieņēma apkārtējo atbalstu.
Ja nepieciešamais atbalsts ir īslaicīgs, tad sākotnēji ir vērts izskatīt ģimenes un citu tuvo cilvēku iesaistes iespējas. Uzzini, varbūt kādam no ģimenes locekļiem ir iekrājušies neizmantoti atvaļinājumi vai varbūt kāds no ģimenes locekļiem izmanto elastīgas darba formas un var sniegt lielāku atbalstu. Uzzini, varbūt kolēģi vai darba devējs vēlas sniegt arī savu atbalstu!
Atbalsts gados vecāku cilvēku aprūpei
Atbalsta apjoms ir atkarīgs no vecā cilvēka vajadzībām un ģimenes iespējām. Turpinājumā piedāvājam trīs dažādas prakses.
Almai ir 78 gadi un grūtības ar atmiņu, tāpēc viņu nevar atstāt vienu. Pirms tam viņa dzīvoja, kopā ar dēla ģimeni, kur visi strādā standarta darba laiku un pa dienu nav mājās. Sievietes meita ir grāmatvede un pārsvarā strādā mājas, tāpēc ģimene, izskatot savas iespējas, vienojās, ka pa nedēļu, kamēr visi ir darbā, vecmāmiņa dzīvos pie meitas. Bet brīvdienās, kad dēla ģimene ir mājās, vecmāmiņa pavadīs laiku savās mājās, jo tur jūtas labāk. Tas ļauj arī meitai atpūsties.
Izmantojiet ģimenes resursus un sadarbojieties, lai visiem atrastu labākos risinājumus!
Citā ģimenē – Maijai ir 92 gadi, pārsvarā sieviete var tikt ar sevi galā un lēnām pārvietojas, tomēr viņai ikdienā ir vajadzīgs būtisks ģimenes locekļu papildu atbalsts. Viņa dzīvo pie viena bet bērni pārsvarā nodrošina ikdienas atbalstu – palīdz nomazgāties un sagatavo ēst. Sievietes meita 3 dienas atrodas darbā, bet pārējā laikā strādā attālināti no mājām. Vairākas reizes sieviete ir pagalmā noģībusi, tāpēc ir vienošanās, ka kaimiņi, kas atrodas mājās un no sava loga redz pagalmu, paskatās, vai kaimiņu pagalmā viss ir kārtībā. Ģimene izmanto arī tehnoloģiju palīdzību, regulāri sazvanoties ar Maiju. Atvaļinājumā, kad Maijas meita dodas atpūsties, ciemos brauc citi radinieki. Laikā, kad Maijai bija nepieciešama ilgstošāka aprūpe pēc operācijas, ģimene piesaistīja profesionālu medmāsu, kura nodrošināja papildus atbalstu. Šo cilvēku ģimene atrada caur pašvaldības sociālo dienestu.
Ja nepieciešams ilgstošs atbalsts veca vai slima cilvēka atbalstam dodies uz pašvaldības sociālo dienestu un uzzini, kāds ir pieejamais atbalsts tavā pašvaldībā.
Kārlis ir vienīgais Ainas dēls. Viņai ir 82 gadi un lieliska atmiņa, tomēr pēc gūžas operācijas Ainai ir grūti pārvietoties. Aina nevēlas pārcelties pie dēla, jo labāk jūtas savās mājās. Dēls respektē mammas vēlmi. Viņš dzīvo netālu, tāpēc katru dienu dodas pie mammas, lai aizvestu ēdienu un parunātos ar mammu, lai viņa nejūtas vientuļa. Kopā ar sievu viņš katru nedēļu palīdz mammai nomazgāties. Mammas aprūpe neietekmē vīrieša darbu, bet atliek nedaudz mazāk laika citām ģimenes aktivitātēm.
Ja iespējams, ieklausies cilvēka vēlmēs, lai atbalsts un aprūpe saskanētu ar viņa vēlmēm un uzskatiem par atbalstu, kādu vēlas saņemt.