Aukļu pakalpojumi darbiniekiem ar maziem bērniem

15.07.2018
elastīgi bērnu uzraudzības pakalpojumi

Pusotru gadu trīs Latvijas pilsētās eksperimentālā kārtā tika sniegti aukļu pakalpojumi darbiniekiem ar maziem bērniem, kuri strādā nestandarta darba laiku. Lielākā daļa finansējuma bija Eiropas fondu līdzekļi, taču daļu līdzmaksāja arī darba devēji un paši pakalpojuma saņēmēji.

 Kāpēc šādi pakalpojumi nepieciešami?

Vispirms jau tāpēc, ka darbiniekiem var būt grūtības atrast pieskatītāju, samaksāt par tā pakalpojumiem. Tā var būt gan tad, ja vēl nav pienākusi bērnudārza rinda, gan tad, ja pakalpojums nepieciešams laikā, kad bērnudārzi ir ciet. Kādas vēl ir alternatīvas? Vispirms jau nestrādāt nestandarta darba laikā, kas sašaurina darbaspēka izvēles iespējas darba devējiem. Vai arī kaut kā mēģināt visu sabalansēt – rezultāts būs darbinieks, kas darba laikā pa telefonu organizēs bērna nogādi no punkta A uz punktu B vai vismaz par to domās, darbinieks, kas nebūs atpūties, bet tas nevar neatstāt ietekmi uz padarīto darbu.

 Jāņem vērā arī tas, ka šobrīd pieaug darba ņēmēju prasīgums pret savām darbavietām.

Ko parādīja eksperiments?

  • Daļai darbinieku līdz ar pakalpojuma saņemšanu radās iespēja strādāt vairāk vai nemainīt darbavietu.
  • Daļa darbinieku varēja darbā vairāk domāt par darba lietām un neuztraukties par bērnu.
  • Darbiniekiem un viņu dzīvesbiedriem radās iespēja pārdomātāk organizēt ģimenes laiku, vairāk laika veltot atpūtai un ģimenes aktivitātēm.
  • Pakalpojuma saņemšanas rezultātā īstermiņā uzlabojās darbinieku apmierinātība ar dzīvi.

Kā šo praksi var izmantot darba devēji? Vispirms, tas atkarīgs no tā, kuri ir darbinieki, kas uzņēmumā strādā nestandarta darbalaiku, vai uz kuru piesaisti uzņēmums orientējas.

Ja starp šādiem darbiniekiem ir tādi, kam ir mazi bērni, bet īpaši, ja tādi, kas tikko atgriezušies no bērna kopšanas atvaļinājuma vai plāno to darīt, tad ir vērts apsvērt iespēju līdzmaksāt aukles pakalpojumus. To var darīt, piemēram, iekļaujot šo kā vienu no iespējām, ko darbinieks var izvēlēties no uzņēmuma piedāvātās labumu paketes – tad darbinieki paši izlems, kas viņiem ir būtiskāk, savukārt pārējie darbinieki nebūs neapmierināti ar to, ka mazu bērnu vecāki var saņemt vairāk papildus labumu no darba devēja.

Nosūtīt šo rakstu uz e-pastu:

3 + 6 =
Aprēķiniet un ievadiet rezultātu, piemēram, '1+3' gadījumā ievadiet 4