9 fakti par ģimenes un darba līdzsvaru

13.07.2018
nestandarta darba laiks

ASV bijušā prezidenta B.Obamas administrācijas Ekonomiskās padomes izstrādātajā ziņojumā pamatoti un apkopoti fakti par ģimenes un darba dzīves līdzsvaru. Lai arī minēto faktu izpēte veikta ASV, tie iezīmē izaicinājumus, ar kuriem 21. gs. sastopas valsts pārvalde, pašvaldības un iedzīvotāji ikvienā valstī un ar kuriem jārēķinās arī Latvijas pašvaldībām, plānojot un īstenojot atbilstoša atbalsta politiku un pakalpojumus bērniem, kuru vecāki strādā, jauniem vecākiem, sievietēm un darba ņēmējiem, kam ir aprūpējami radinieki.

 

 

 

  • Mātes arvien vairāk kļūst par mājsaimniecības apgādniecēm.
  • Tēvi arvien vairāk uzņemas ģimenes aprūpētāju pienākumus.
  • Sievietes veido gandrīz pusi no šodienas darbaspēka.
  • Sievietes arvien biežāk ir viskvalificētākie darbinieki, iegūstot augstāko izglītību un darba pieredzi.
  • Lielākā daļa bērnu dzīvo mājsaimniecībās, kurās strādā abi vecāki.
  • Aprūpes nodrošināšana nebeidzas, kad bērni izaug; vecāka gadagājuma cilvēku aprūpe ir arvien lielāka darba ņēmēju atbildība.
  • Gan vīrieši, gan sievietes saskaras ar grūtībām, cenšoties līdzsvarot darbu un ģimeni.
  • Daudzas darbavietas neatbilst 21. gadsimta darbinieku un ģimeņu vajadzībām.
  • Elastīguma nodrošināšana darbavietā un apmaksāts atvaļinājums stiprina ģimenes, uzņēmumus un ekonomiku.

Mijiedarbībai starp ģimenes dzīvi un darba dzīvi ir liela ietekme uz pašvaldības ekonomiku. Lielākā daļa darba ņēmēju rūpējas par citiem – bērniem, vecāka gadagājuma vecākiem, laulātajiem vai pieaugušiem bērniem ar invaliditāti. Mēģinājumi līdzsvarot apgādnieka un aprūpes pienākumus bez atbalsta darbavietā padara ģimeņu dzīvi stresa pilnu un atstāj ietekmi uz darba produktivitāti, uzņēmumu panākumiem un pašvaldību ekonomiku. Kad darbinieki labprātāk izvēlas strādāt uzņēmumos, kuros dominē ģimenei draudzīga politika, arī uzņēmumi, kas iedzīvina šādu politiku, spēj labāk piesaistīt un saglabāt talantīgus darbiniekus, kas veicina uzņēmumu produktivitāti un paaugstina pašvaldības tautsaimniecības attīstības līmeni. Tieši tādēļ pašvaldībām būtu jāiedrošina uzņēmumi risināt ģimenes un darba dzīves konfliktus un iedzīvināt ģimenei draudzīgu politiku.

Nosūtīt šo rakstu uz e-pastu:

6 + 6 =
Aprēķiniet un ievadiet rezultātu, piemēram, '1+3' gadījumā ievadiet 4