Uzņēmumi nenodarbina sievietes ar maziem bērniem nakts maiņās

04.07.2018
sieviete ar bērniem

Nakts maiņās Latvijā nodarbināti aptuveni 11% strādājošo cilvēku, no kuriem būtiska daļa strādā, lai sniegtu neatliekamo palīdzību ārkārtas situācijās. Darbinieki mēdz šos darbus izvēlēties dažādu iemeslu dēļ, taču ne visus darba devēji ir ar mieru nodarbināt nakts maiņās. Ir uzņēmumi, kas nenodarbina sievietes ar maziem bērniem nakts maiņās vismaz laika posmā, kamēr bērni ir mazi. Šādu pieeju izvēlējusies arī AS Latvijas Gaisa satiksme. Tā kā darba pienākumi pieprasa augstu un intensīvu uzmanību, tad neizgulējušies darbinieki šādā darbā būtu bīstami. 

Latvijā nakts maiņās 2017. gadā strādāja 7% sieviešu un 14% vīriešu. Dažkārt nakts maiņas pieprasa darba specifika, bet ir daļa cilvēku, kas apzināti izvēlas strādāt nakts maiņās – tie ir cilvēki, kas dod priekšroku mierīgai darba videi, strādāšanai vienatnē, iespējai pavadīt mazāk laika ceļā (uz darbu nedodas sastrēgumu laikā) un vēlas darīt citas lietas dienā.

Visbiežāk nakts maiņās tiek nodarbināti dažādu neatliekamās palīdzības profesiju pārstāvji – ārsti, policisti, ugunsdzēsēji un citi. Taču arī citos uzņēmumos mēdz izmantot šo darba laika veidu. Nakts maiņas uzņēmējiem ir noderīgas, jo var nodrošināt nepārtrauktu produktivitāti, kā arī uzreiz izpildīt saņemtos pasūtījumus. Nakts maiņas uzņēmumam rada arī dažādus riskus – palielinās kļūdu iespējamība darbinieku noguruma un miegainības dēļ, kā arī ir lielāki drošības riski, ņemot vērā, ka kriminālās aktivitātes visbiežāk notiek tieši naktī.

Nakts maiņu rezultātā cieš darbinieku sociālās saites. Ģimenēs, kur ir mazi bērni, vecāku darbs nakts maiņās rada problēmas, jo ir sarežģīti pavadīt laiku ar bērnu un pārim būt divatā, tāpēc cieš ģimenes attiecību kvalitāte. Tāpat arī ir mazāk izdevību satikt draugus vai radiniekus, jo svinību vai tikšanās laiks nakts maiņās strādājošajiem parasti ir tas, kurā viņi gatavojas darbam vai jau ir darbā. Ilgstoša sociāla izolācija var radīt garīgās veselības problēmas – depresiju un citas saslimšanas. Tāpēc cilvēkiem, kuri strādā nakts maiņās, jāpiedāvā pietiekams daudzums brīvu dienu atpūtai, elastīgi jāplāno maiņas, lai viņiem būtu iespējams veltīt laiku sev un tuvajiem cilvēkiem.

Nosūtīt šo rakstu uz e-pastu:

5 + 2 =
Aprēķiniet un ievadiet rezultātu, piemēram, '1+3' gadījumā ievadiet 4