Atpūties darbinieks izmaksā mazāk

04.07.2018
ģimene atpūšas

Darbinieki, kas strādā vairāk, ne vienmēr ir izdevīgāki. Pētījumi liecina, ka papildus brīvdienas darbiniekiem samazina stresu, palielina produktivitāti, samazina darba kavēšanu slimošanas dēļ.

Cilvēki strādā ātrāk un produktīvāk, ja viņiem ir iespēja atpūsties. Diemžēl mūsu resursi ir ierobežoti. Tiem samazinoties, vairs nespējam paveikt uzdevumus, kas citkārt būtu prasījuši mazāk pūļu. Visi esam saskārušies ar situāciju, kad dienas beigās sāk jukt, kas bija jādara, un aizmirstas lietas, ko, šķiet, esam darījuši simtiem reižu. Ja kognitīvie resursi netiek atjaunoti ilgstoši, arī izcils darbinieks ar augstām darba spējām būtiski zaudē produktivitāti un beigu beigās izdeg – sāk slimot vai nolemj mainīt darbu. Darbinieki ar augstu iesaisti darba dzīvē, kuri ir proaktīvi, uzņemas atbildību, labi sadarbojas ar klientiem, var būt pat par 38% produktīvāki nekā citi un mēdz būt tie, kas ienes uzņēmumam būtisku daļu pelņas. Tajā pašā laikā viņi arī biežāk nekā citi cieš no izdegšanas.

Efektīvākais resursu atjaunošanas veids ir atpūta – laiks mājās, ar ģimeni, sportojot vai esot dabā. Pilnīga darba dzīves "aizmiršana". Atpūties darbinieks spēs paveikt savus uzdevumus ātrāk un labāk, kā arī drīzāk nāks klajā ar radošiem, jauniem risinājumiem, kā uzlabot uzņēmuma darbu.

Darbiniekam, kurš izdedzis nepieciešamas divas nedēļas, lai atkoptos.

 Divas nedēļas garš atvaļinājums mazina izdegšanas simptomus uz mēnesi.


Tāpēc būtiski ir nodrošināt papildus brīvas dienas, kad tās darbiniekam nepieciešamas. 

Latvijā ir pieredze ar brīvdienu piedāvāšanu darbiniekiem papildus ikgadējam atvaļinājumam. Piemēram, Latvijas Tiesnešu mācību centrs saviem darbiniekiem dod papildus 12 brīvas dienas gadā (vienu mēnesī). Par brīvdienu ir jāvienojas nedēļu iepriekš, un neizmantotās brīvdienas var summēt un izmanot vienlaicīgi, taču darbinieki tiek mudināti tās izmantot regulāri un atpūsties.

Visaugstāk tiek vērtēti uzņēmumi, kas papildus atvaļinājuma dienas ļauj ņemt, nejautājot darbiniekam par iemesliem un neliekot justies vainīgam par to, ka tas nolēmis paņemt brīvu dienu. Ja ir sajūta, ka par brīvdienu jāatskaitās, darbinieki var izvēlēties to neņemt pat tad, ja jūtas pārlieku noguruši, jo var neuztvert to kā pietiekami pārliecinošu un attaisnojošu iemeslu. 

Nosūtīt šo rakstu uz e-pastu:

7 + 1 =
Aprēķiniet un ievadiet rezultātu, piemēram, '1+3' gadījumā ievadiet 4